Dlaczego warto zachęcać dzieci do układania puzzli

Dlaczego warto zachęcać dzieci do układania puzzli

20 czerwca 2022 Wyłączono przez Daniel

Popularną rozrywką zarówno wśród dzieci jak i dorosłych jest układanie puzzli. Warto zachęcać do takiej zabawy, bo układanki nie tylko uprzyjemniają czas, ale spełniają również rolę edukacyjną. Obecnie na rynku jest ogromny wybór puzzli. Można dobrać układanki do wieku, czy etapu rozwoju dziecka. 

Pozytywne aspekty układania puzzli

Układanki rozwijają zdolności manualne u młodszych dzieci. Puzzle dla dzieci pomagają w nauce kształtów i kolorów. Ilustracje do układania przedstawiają zwierzęta, rośliny, liczby, dzięki czemu maluch uczy się ich rozpoznawania. W trakcie zabawy puzzlami stymulowane są obie półkule mózgu. Dziecko ćwiczy koncentrację, pamięć i spostrzegawczość. 

Rodzaje puzzli

Producenci puzzli dostarczają bogatą ofertę produktów dla najmłodszych. Od dwuczęściowych przeznaczonych dla maluchów do składających się z wielu małych elementów dla starszych i bardziej doświadczonych fanów układanek. Jakie propozycje znajdą rodzice młodszych i starszych pociech?

Puzzle dla najmłodszych

Roczne dziecko można zainteresować puzzlami dwu lub trzyelemetowymi. Ich forma, treść i grafika są dostosowane dla najmłodszych. Są zrobione z twardej tektury. W sklepach znajdziemy także drewniane układanki, niektóre dla ułatwienia posiadają małe uchwyty. Maluchom spodoba się także zabawa sześciennymi puzzlami. Na każdej ze stron klocka  jest fragment obrazka. Na początku dziecko niewprawione w układaniu będzie potrzebowało pomocy rodzica. Pierwsza samodzielnie ułożona ilustracja sprawi mu niesamowitą radość. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy jeszcze atrakcyjne puzzle z okienkami, magnetyczne oraz piankowe.

Puzzle dla kilkulatka

Dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym można znaleźć puzzle, które nie tylko sprawią dziecku radość, ale jednocześnie spełniają funkcję edukacyjną. Do wyboru mamy między innymi:

  1. puzzle do nauki angielskiego;
  2. puzzle tematyczne np. historyczne, geograficzne (mapa świata);
  3. układanki 3D.

Warto układać puzzle. To dobry pomysł na miłe i  korzystne spędzenie czasu dla całej rodziny.